4 kwietnia 2019 Bez kategorii 0
monstrancja

Akcesoria liturgiczne

Msze święte Kościoła Katolickiego są zrytualizowane; od wieków ich przebieg niewiele się zmienił, a z odprawianiem nabożeństw wiąże się wiele rekwizytów, posiadających własne nazwy. Jedną z najważniejszych rzeczy wykorzystywanych podczas nabożeństw jest monstrancja. To naczynie liturgicznie, zazwyczaj bogato zdobione złotem i innymi cennymi surowcami. Często ma kształt stylizowanej wieży, mini-kapliczki, symbolizującej świątynię – ten kształt powszechny był w późnym średniowieczu. Czasy nowożytne przyjęły raczej formę solaryczną – monstrancja ma wówczas kształt promienistej, słonecznej glorii z hostią pośrodku. Monstrancja służy do przechowywania konsekrowanej hostii podczas adoracji i błogosławieństw.
Prowadzący mszę świętą ksiądz nosi na sobie specjalną szatę, nazywaną ornatem. Symbolizuje ona kapłańskie obowiązki, jest symbolem śmierci i ofiary Jezusa Chrystusa, a także poświęcenie kapłana. Jego kolorystyka zależy od aktualnego okresu liturgicznego: biel związana jest z Wielkanocą i Bożym Narodzeniem, dniem świętych nie będących męczennikami, dniem Jana Chrzciciela, Wszystkich Świętych i św. Jana Ewangelisty. Kolor złoty jest kolorem uniwersalnym, i używa się go szczególnie w Niedzielę Zmartwychwstania albo w Boże Narodzenie. Czerwień to kolor powiązany z Niedzielą Palmową, Wielkim Piątkiem, Zesłaniem Ducha Świętego (a także bierzmowaniem), Liturgią Męki Pańskiej, wspomnieniami męczenników i św. Marii Magdaleny.
Kolor zielony ornatu wykorzystywany jest podczas okresu zwykłego roku liturgicznego, czerń to barwa używana w czasie pogrzebów, fiolet w czasie Adwentu i Wielkiego Postu, a róż dotyczy trzeciej niedzieli Adwentu i czwartej Wielkiego Postu.
Temu ostatniemu towarzyszy paschał, czyli duża świeca z wosku pszczelego, zapalana w Wigilię Paschalną. Symbolizuje ona zmartwychwstanie Chrystusa.